Veľa krát si neuvedomujeme, že naše myslenie je nedospelé.

Pokiaľ nebudeme opatrní, naše nevyzreté správanie môže nevedomo rásť okolo nás ako burina, čo je dôvod, pre ktorý ho musíme sledovať a vytrhávať aby neprekrylo krehké kvety,  ktoré sa snažia vykvitnúť.

Trvá určitý čas, kým človek dozreje a podstúpi vnútorný rast aby si uvedomil, že jedná egoisticky, rozmaznane, ako mladý teenager, ktorý má pokrivené vnímanie reality a toho, ako svet naozaj funguje.

Tu je niekoľko znakov, na ktoré by ste si mali dávať pozor (či už vo vašom partnerovi alebo v sebe) ktoré poukazujú na nedospelý prístup vo vzťahu:

Nezaujímajú vás partnerove problémy.

Prvým krokom k dospelosti pri teenegeroch je uvedomenie toho, že okolo sa nachádzajú aj iný ľudia. Teda ide o prekročenie sebectva. To isté platí aj vo vzťahoch.

Pokiaľ sa nestaráte a nepočúvate ostatných, nehovorí to veľa o vašej dospelosti. Obetujte čas na to, aby ste pomohla ostatným ľudom a nebuďte vo vzťahu, pokiaľ tento problém neodstránite.

Nerozlišovať medzi hádkou a nedorozumením

Pokiaľ si často obidvaja musíte vylíčiť svoje protichodné názory a nejde to bez nadávania, emočných horských dráh a častých zmien nálad mate pred sebou dlhú a nešťastnú cestu.

Začnite si všímať, kedy stratíte nad sebou kontrolu a poviete niečo, čo vás dostane do kolien.

Hrubé urážky, situácie keď sa malé nedorozumenie zmení na vypichovanie chýb celej osobnosti.

Robiť vzťah oveľa viac súťaživým –teda koho potreby sú viac dôležitejšie

Pokiaľ sa jeden partner neustále snaží poukázať na dôležitosť svojich potrieb (jej kariéra, jej emócie, jej potreba po pozornosti) potom druhý partner bude konštantne cítiť nevôľu a odpor. Nikto v serióznom vzťahu nechce byť len prechodným stanoviskom – niečím trošku viac ako kamarátom na sex.

Neschopnosť balansovať ‘romantiku’ a ‘realizmus’

Príliš veľa romantiky a obidvaja budete nekompetentní pokiaľ dôjde k ťažkostiam, ktoré bude treba riešiť.

Príliš veľa realizmu a môžete stratiť ľahkosť a zábavný prístup, ktorý robí lásku tak špeciálnou. Potrebujete vyvážený mix oboch. Príliš veľa obidvoch podrýva základy toho, o čom má vzťah byť.

Skrývanie toho, kým naozaj ste

Každý, kto nie je schopný toho, aby šíril osobné pocity, vyjadril naozajstnú náklonnosť alebo zraniteľnosť by pravdepodobne nemal zdieľať spoločnú domácnosť s druhou osobou.

Mať strach z toho, aby sa človek otvoril je iba výhovorkou, ktorú by ste mala zahodiť.

Neschopnosť odpustiť.

Pokiaľ nedošlo k nevere, fyzickému násiliu alebo tomu, že sa vám hrabal vo vašej súkromnej zásuvke, odpustite mu rýchlo ako náhle konflikt vyriešite.

Teraz, nechcem tvrdiť, že všetky problémy sú ľahko riešiteľné. Všetko, len to nie. Dokiaľ budete diskutovať nad určitým problémom a dôjde k vzájomnému pochopeniu obidvoch strán, môže prejsť dlhí doba. Takže nebráňte sa tomu. Buď sa pohádajte alebo si užite „dlhú konverzáciu“. Ale hňed ako bude koniec, JE KONIEC.

Keď prehrmí užite si s ním sex na uzmierenie. A nelipnite na minulých hádkach.

Nezaťažovať maličkosťami

Nepotrebujete sa deliť o každú jednu nepotrebnú hlúposť a drobnú emóciu po pravde – toto je práve niečo, čo môže byť veľmi zdrvujúce.

Ale pokiaľ vás niečo trápi viac ako týždeň alebo dva, nebojte sa o tom mať konverzáciu. Budete sa cítiť o 20kg ľahší a zdôveríte sa mu naozaj s tým, čo máte na srdci, miesto toho aby ste trpeli v tichu.

Povedané všeobecne – o čím viac vecí sa vo vzťahu podelíte, tým viac vecí spoločne vyriešite. Niekto, kto sa nikdy neprizná s problémami bude mať v budúcnosti veľký problém , pretože nebudete tušiť čo beží jeho partnerovi hlave.

Myslieť si ,že “byť milovaným“ znamená, že nemusíte jeden na druhého urobiť dojem.

Milovať znamená taktiež cítiť sa pohodlne ale zároveň nie to že by ste mala zlenivieť. Pokiaľ sa nebudete snažiť urobiť dojem jeden na druhého, vzťah môže prísť veľmi rýchlo ku svojmu koncu. Každý kto si myslí, že po zamilovaní na sebe už nemusí pracovať, žije v rozprávke.

Nemožnosť udržiavať rovnováhu medzi prácou a životom.

Naše známe a často tradované: „Nemám čas, zlatko.“ Táto výhovorka zvykla byť mojou obľúbenou pre neinvestovanie do vzťahu.

Pozrite, je v poriadku pokiaľ by ste sa chcela na týždeň alebo dva úplne ponoriť do práce a každý dobrý partner by vás mal pochopiť. Ale pokiaľ vy alebo váš partner konštantne odďaľujete spoločný čas a vnímate vašeho partnera ako osobu, s ktorou sa treba stretávať, keď nie ste v práci alebo keď sa nevenujete svojmu koníčku, uvedomte si vážny záväzok nie je pre vás vôbec vhodný.

Nie je v tom žiadna hanba – buďte k sebe úprimný a k svojmu partnerovi féroví.

Neochota tolerovať rozdiely

Naozaj verím tomu, že jedna z ciest k šťastnému vzťahu sa ukrýva v akceptovaní toho ,že kľúče k šťastiu, láske, uspokojeniu partnera sú iné ako tie vaše. V tomto prípade naozaj tak trochu porušujem zlaté pravidlo: Správaj sa k ostatným tak, ako chceš aby sa správali ony k tebe. V prípade vzťahov sa musíme byť tak trochu viac špecifickejšími.

To čo vzrušuje vás, ešte nemusí vzrušovať vášho partnera. To čo lichotí vám ešte nemusí lichotiť jemu. To čo potrebuje on, nie je presne tým čo potrebujete vy.

Pokiaľ chcete s niekým žiť svoj vlastný život a urobiť ho výnimočným, uvedomte si, čo robí ľudí šťastnými a ROBTE TO PRAVIDELNE. Milujte ich, ale okrem toho urobte všetko pre to, aby sa aj oni cítili milovanými. Pokiaľ nie, vy dvaja nie ste pre seba vhodní.

Rovnako ako burina, tieto hnusné znaky nedospelého správania vždy vyrastú, pokiaľ si vy a váš partner neuvedomíte dôležitosť dvoch esenciálnych vlastností – RASTU a TÝMOVEJ PRÁCE. Pokiaľ cítite to, že vy sami máte tieto vlastnosti vedzte, že nie je dôležité byť dokonalým.

Na druhej strane, pokiaľ si všimnete, že chlap má aspoň 3 z týchto znakov je načase dať vašemu emočnému životu prioritu, pred tým, než váš život zachváti frustrácia a depresia.

Áno, môže to byť v zásade dobrý človek. Ale nezáleží na tom aký nádherný je kvet, pokiaľ ho cez burinu nie je vidieť.

Tento článok pre Vás pripravil Martin Klein.