Prechod od plienok na nočník a nakoniec na toaletu môže byť ošemetný. Je to proces, ktorý vyžaduje dokonalú rovnováhu medzi nabádaním dieťaťa k tejto zmene a zachovaním jeho pohodlia. Chceme, aby naše deti rýchlo prešli od plienok na nočník, no nie na úkor ich spokojnosti.

Jeden z najväčších problémov pri nácviku používania nočníka je to, že každé dieťa sa k tomu postaví inak; čo fungovalo pre jedného rodiča a jeho dieťa, nebude nutne fungovať pre ostatných. Niektoré deti dokonca nepotrebujú, aby sme ich vôbec učili nočník používať; jednoducho začnú imitovať staršie deti či rodičov bez nejakého uvažovania o tom, že od nich očakávame voči tejto zmene istý vzdor – toto zvlášť platí pre deti, ktoré majú starších súrodencov. Ostatné deti musíme k tomu prosiť či ich k tomu podnietiť rôznymi odmenami, niektoré z nich sa k tomu začnú stavať pozitívne okamžite po dlhých záchvatoch hnevu a ostatným to trvá celú večnosť, no nikdy sa nesťažujú. Je dobré si pamätať, že v konečnom dôsledku neučíte dieťa ako používať záchod či nočník, ale učíte ich rozoznať ich telesné vnemy, ktoré im hovoria, že potrebujú ísť vykonať potrebu.

Kedy začať učiť dieťatko na nočník?

Ako hovorí Linda z AkoNaučiťDieťaNaNočník.sk, pri mnohých ďalších vecí týkajúcich sa ranného vývoja dieťaťa, podobne vek v ktorom by ste mali začať učiť dieťa chodiť na nočník záleží len a len na konkrétnom dieťati. Vo všeobecnosti ale učíme dieťa chodiť na nočník zhruba keď má 1 rok a malo by sa to naučiť zhruba do 3. roku života, no nemusí to tak byť nevyhnutne. V skutočnosti to vyzerá tak, že tento proces trvá v súčasnosti dlhšie ako kedykoľvek predtým – v Západnej Európe a Severnej Amerike sa teraz tento proces môže predĺžiť až do štvrtého roku života dieťaťa a plienky sú stále bežné u detí, u ktorých sa kedysi myslelo, že sú už príliš staré na to, aby ich nosili.

Tento proces funguje na princípe pokusu a omylu a na rodiča a dieťa by mal byť vyvíjaný čo najmenší tlak. Ak sa snažíte o to, aby vaše dieťa prešlo od plienok na nočník, no začne sa to meniť na súboj vôle a výmeny postojov sa stávajú prudkými, tak prestaňte a skúste to znova o mesiac, alebo podobne. Rodičia často uvádzajú, že najlepší čas na nácvik bol vtedy, keď dieťa samo prejavilo záujem sa učiť; často vstúpia do WC a zavrú za sebou dvere. Toto je zreteľný signál toho, že dieťa skutočne zaujíma, čo sa tam robieva a ako by to mohli robievať sami.